وبلاگ

انواع قهوه اسپرسو موجود در جهان

انواع قهوه اسپرسو موجود در جهان

انواع قهوه اسپرسو کدام‌اند؟

اسپرسو نوعی قهوه اصیل ایتالیایی است که به عنوان پایه نوشیدنی‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع قهوه اسپرسو از آن تهیه می‌شود.

به همین دلیل این نوع قهوه از اهمیت زیادی برخوردار است و جزء مهمترین اقسام قهوه در کافی شاپ‌ها قرار می‌گیرد که با قهوه فرانسه و ترک رقابت چشم‌گیری دارد و در واقع می‌توان قهوه اسپرسو را به مراتب محبوب از قهوه فرانسه و ترک مد نظر قرار داد.

قهوه اسپرسو چیست؟

قهوه اسپرسو در واقع به نوعی قهوه غلیظ گفته می‌شود که در مقایسه با انواع دیگر قهوه از غلظت بیشتری برخوردار است و طعم آن خیلی تلخ‌تر است. البته میزان تلخی اسپرسو به دانه‌های قهوه که در تهیه آن به کار رفته‌اند و نوع ترکیب آن‌ها بستگی دارد.

قهوه اسپرسو چیست؟

اسپرسو قهوه سنتی ایتالیایی است که از این کشور برخاسته است اما رفته رفته به دلیل استقبال خوبی که از آن به عمل آمد به کشور‌های دیگر نیز راه یافت و در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دانه‌های قهوه اسپرسو

بهترین دانه‌های قهوه برای اسپرسو که به عنوان انواع دانه‌های قهوه اسپرسو شناخته می‌شوند از قبیل زیر هستند:

عربیکا

قهوه عربیکا نوعی قهوه است که از درخت قهوه عربیکا به دست می‌آید و گیاه این نوع قهوه نیازمند ارتفاع ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ متری از سطح دریا است تا به خوبی رشد کند و میوه دهد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که این قهوه در شرایط آب و هوایی بسیار خاصی به عمل می‌آید و گیاه آن باید حتماً در شرایط مطلوب قرار داشته باشد.

"</p

همین موضوع باعث می‌شود که عربیکا به عنوان یکی از اصلی‌ترین دانه‌های اسپرسو از قیمت بالایی برخوردار باشد و جزء قهوه‌های گران محسوب گردد.

قهوه عربیکا طعم و عطر بسیار خوبی دارد که میزان ترشی آن زیاد است؛ علاوه بر آن قهوه عربیکا میزان کافئین کمتری نسبت به سایر دانه‌های قهوه دارد ولی قند و چربی آن بالاتر است.

روبوستا

قهوه روبوستا یکی از محبوب‌ترین دانه‌های قهوه در جهان است که در تولید اسپرسو به کار برده می‌شود. این نوع قهوه از گیاهی به نام کنفوراً به دست می‌آید و از طعم تلخ و میزان اسیدیته پایین نسبت به عربیکا برخوردار است.

طعم و عطر این قهوه و میزان کافئین موجود در آن باعث می‌شود که از آن به وفور در تهیه نوشیدنی‌های بر پایه قهوه استفاده شود.

"</p

معمولاً برای تهیه قهوه اسپرسو از ۸۰ درصد دانه قهوه روبوستا و ۲۰ درصد عربیکا استفاده می‌کنند که طعم آن مناسب‌تر باشد. همچنین در برخی از مواقع این ترکیب به ۶۰ و ۴۰ تغییر می‌یابد.

انواع قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود و سرو می‌گردد که انواع قهوه اسپرسو برای سرو به صورت زیر هستند:

سینگل اسپرسو

چنانچه در تهیه اسپرسو از یک شات قهوه استفاده شود که در برگیرنده ۳۰ میلی لیتر قهوه است به آن سینگل اسپرسو می‌گویند که حجم کمتری در مقایسه با دابل اسپرسو دارد و زمانی که این نوع قهوه به عمل می‌آید حجم کمتری از فنجان را اشغال می‌کند.

دابل اسپرسو

دابل اسپرسو در برگیرنده دو شات پودر قهوه است که در قهوه ساز قرار می‌گیرد و به عمل می‌آید. این نوع اسپرسو برای سرو یک نفره یا دو نفره مناسب است که بسیاری از افراد به نوشیدن دابل اسپرسو تمایل دارند تا میزان انرژی بیشتری کسب کنند. لازم به ذکر است که قهوه دابل اسپرسو تحت عنوان اسپرسو دوبل نیز شناخته می‌شود.

انواع قهوه دابل اسپرسو

اسپرسو سینگل و دابل در گروه انواع قهوه اسپرسو بدون افزودنی قرار می‌گیرند که فقط از قهوه تهیه می‌شوند و مواد دیگری در تهیه ان‌ها به کار نمی‌رود.

در حالی که برخی از اقسام قهوه اسپرسو با شیر تهیه می‌شوند و علاوه بر اسپرسو، شیر نیز به آن‌ها افزوده می‌شود که این نوشیدنی‌ها بسیار محبوب هستند و از پرطرفدار‌ترین نوشیدنی‌های کافی شاپ به حساب می‌آیند.

انواع قهوه اسپرسو با شیر

مهمترین اقسام قهوه اسپرسو با شیر را می‌توان از قبیل زیر نام برد که در برخی از ان‌ها علاوه بر شیر از کف شیر، فوم شیر، کرم کارامل، بستنی و… نیز استفاده می‌شود. این نوشیدنی‌ها عبارتند از:

  • انواع لاته
  • انواع ماکیاتو
  • آفوگاتو
  • کاپوچینو
  • فلت وایت
  • موکا

انواع پودر قهوه اسپرسو

پودر قهوه اسپرسو را می‌توان با روش‌های مختلفی خریداری و تهیه کرد که مهمترین این روش‌ها به شکل زیر هستند:

پودر قهوه اسپرسو کیلویی یا فله

می‌توان گفت پودر قهوه اسپرسو کیلویی یا فله به شکل کیلویی و باز تهیه می‌شود و در زمان خرید می‌توانید میزان و مقدار آن را تعیین کنید و به خرید آن بپردازید.

"</p

اما برخی از انواع پودر قهوه‌های اسپرسو کیلویی دارای بسته‌بندی با مقدار مشخص هستند که می‌توانید یک بسته از آن‌ها را به شکل آماده خریداری کنید. بر روی بسته‌بندی نیز اطلاعات این قهوه‌ها درج می‌شود.

پودر قهوه اسپرسو فوری

پودر قهوه اسپرسو فوری نوعی پودر قهوه است که به شکل آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد و در کارخانه‌ها تهیه و بسته‌بندی می‌شود.

در نتیجه این مدل از اسپرسو را باید حتماً با بسته‌بندی‌های موجود تهیه کنید و نمی‌توانید آن را به شکل فله یا باز خریداری نمایید.

پودر قهوه اسپرسو فوری انواع مدل‌های مختلفی دارد و در ساشه‌های یک نفره در یک بسته‌بندی کلی قرار می‌گیرد که هر یک از ساشه‌های موجود در آن برای یک وعده مصرف است.

از طرف دیگر باید اشاره کنیم که قهوه اسپرسو فوری نیازی به دستگاه قهوه ساز ندارند و با یک لیوان آب جوش تهیه می‌شوند. از این جهت در هر فضا و هر شرایطی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

کپسول قهوه اسپرسو

پودر قهوه اسپرسو به صورت کپسولی نیز قابل تهیه است که می‌توانید کپسول‌های اماده آن را خریداری کنید و برای تهیه اسپرسو از آن استفاده نمایید.

اما توجه داشته باشید که کپسول قهوه اسپرسو فقط برای دستگاه‌های قهوه ساز کپسولی قابل استفاده است و بدون در اختیار داشتن این دستگاه‌ها قادر به استفاده از کپسول قهوه نخواهید بود.

انواع کپسول قهوه اسپرسو

کپسول قهوه اسپرسو نیز مانند قهوه فوری دارای مدل‌های مختلفی است که می‌توانید بر حسب میل خود آن را از فروشگاه کای کاپ تهیه کنید.

انواع قهوه اسپرسو را چگونه دم کنیم؟

انواع قهوه اسپرسو باید توسط دستگاه‌های قهوه ساز دم شوند و مورد استفاده قرار گیرند و برای تهیه و عمل‌آوری آن باید حتماً یکی از انواع قهوه ساز را در اختیار داشته باشید که انواع آن از قبیل زیر هستند:

دستگاه قهوه ساز دستی

دستگاه قهوه ساز دستی ساده‌ترین نوع قهوه ساز است که حجم بسیار کمی دارد و به راحتی می‌توانید از آن در هر فضا و مکانی بهره ببرید. این دستگاه‌ها بر روی اجاق گاز و شعله قرار می‌گیرند و قهوه را برای شما آماده می‌کنند.

انواع دستگاه قهوه ساز دستی اسپرسو

لازم به ذکر است که دستگاه قهوه ساز دستی از ارزان قیمت‌ترین انواع دستگاه قهوه ساز اسپرسو است.

دستگاه قهوه ساز کپسولی

دستگاه قهوه ساز کپسولی نوعی دستگاه است که مدل‌های مختلفی دارد و به صورت برقی و بدون نیاز به شعله کار می‌کند. این دستگاه‌ها فقط برای تهیه قهوه کپسولی قابل استفاده هستند و پودر قهوه را نمی‌توانید داخل آن‌ها به کار ببرید.

دستگاه قهوه ساز خانگی

دستگاه قهوه ساز خانگی گزینه‌ای است که این روز‌ها بسیار میان مردم باب شده است، زیرا در داخل این دستگاه‌ها می‌توان از پودر قهوه اسپرسو استفاده کرد که پودر قهوه در مقایسه با کپسول قیمت مناسب‌تری دارد و از این جهت تهیه قهوه توسط این دستگاه‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

انواع دستگاه قهوه ساز اسپرسو خانگی

از طرف دیگر دستگاه اسپرسوساز خانگی که به شکل برقی کار می‌کند و نیاز به شعله ندارد، معمولاً از مخزن شیر و یا کف ساز نیز برخوردار است که به واسطه آن می‌توانید انواع قهوه اسپرسو با شیر را نیز توسط آن تهیه کنید.

آیا قهوه اسپرسو قند دارد؟

قهوه یک نوشیدنی تلخ است که بسیاری از افراد آن را با افزودنی‌های شیرین‌کننده میل می‌کنند و برخی از افراد نیز به صورت بدون قند و تلخ آن را میل می‌کنند. اما پرسش اینجاست که آیا قهوه اسپرسو قند دارد یا خیر.

در این خصوص باید گفت که دانه‌های عربیکا به کار رفته در قهوه کمی قند دارد اما قند آن مضر نیست و موجب افزایش قند نمی‌شود و می‌توانید با خیال آسوده به مصرف قهوه بپردازید.

در رابطه با اسپرسو و قند باید به دو نکته اشاره کنیم تا در این زمینه اگاه‌تر باشید.

  • اسپرسو را سعی کنید که بدون افزودنی و به شکل تلخ مصرف کنید
  • از نوعی اسپرسو که دانه‌های عربیکای کمتری در آن به کار رفته استفاده نمایید

با رعایت این دو موضوع کسانی که مبتلا به دیابت هستند و یا از قند زیاد می‌ترسند با خیال آسوده می‌توانند این نوشیدنی را مصرف کنند.

آیا قهوه اسپرسو لاغر‌کننده است؟

قهوه اسپرسو باعث افزایش متابولیسم و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود که از این نظر در کاهش وزن و لاغری تأثیر بسیار زیادی دارد و به لاغری کمک می‌کند.

اما در میان انواع قهوه اسپرسو معمولاً دابل اسپرسو و سینگل اسپرسو در مقایسه با سایر انواع اسپرسو که با شیر ترکیب می‌شوند بیشتر در لاغری تأثیر می‌گذارند زیرا برای تهیه اسپرسو با شیر معمولاً از انواع شیر پرچرب استفاده می‌شود که اگر این نوشیدنی در طول روز زیاد مصرف شود موجب افزایش وزن می‌شود.

آیا انواع قهوه های اسپرسو لاغر‌کننده است؟

پس با این وجود دابل اسپرسو و سینگل اسپرسو بهترین نوع از قهوه اسپرسو برای لاغری خواهند بود.

مطلب پایانی

در صورتی که قصد خرید انواع قهوه اسپرسو را دارید از طریق فروشگاه کای کاپ می‌توانید به این منظور اقدام کنید و قهوه اسپرسو مورد نظر خود را تهیه نمایید.

فروشگاه آنلاین کای کاپ این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که با صرف هزینه کم بتوانید قهوه با برند و انواع گونه‌های مرغوب و با کیفیت را خریداری کنید و در هر ساعت از شبانه روز قادر به ثبت سفارش در فروشگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجرب فروشگاه اینترنتی کای کاپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *