وبلاگ

طرز تهیه قهوه اسپرسو چگونه است؟

طرز تهیه قهوه اسپرسو چگونه است؟

طرز تهیه قهوه اسپرسو با انواع دیگر قهوه‌ها متفاوت است و تمامی ابزار‌ها و تجهیزاتی که در این زمینه به کار ‌می‌روند نیز متفاوت هستند، زیرا قهوه اسپرسو از اندازه دانه‌ها، ترکیبات و میزان غلظت در شرایط متفاوتی نسبت به قهوه ترک، فرانسه و یا قهوه عربی قرار گرفته است و به همین دلیل باید با روش صحیح و اصولی تهیه شود.

اسپرسو به عنوان یک قهوه اصیل ایتالیایی شناخته می‌شود که بیشترین میزان غلظت را در مقایسه با انواع دیگر قهوه دارد و برگرفته از دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا است که طعم بسیار خوبی دارد و محبوبیت آن موجب شده تا امروزه نه تنها مردم کشور ایتالیا بلکه مردم سایر کشور‌های جهان نیز از این قهوه استفاده کنند.

با این وجود اگر شما عزیزان نیز از جمله طرفداران این قهوه به حساب می‌آیید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا به بررسی طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی بپردازیم.

طرز تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه اسپرسو از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که افراد برای تهیه این نوع قهوه باید تجهیزات مورد نیاز آن را در اختیار داشته باشند. حال آنکه کدام یک از دستگاه‌ها و یا تجهیزات مناسب در این زمینه را تهیه کنید به نظر و سلیقه خودتان بستگی دارد.

در میان دستگاه‌هایی که در این جهت به کار ‌می‌روند، اسپرسوساز صنعتی یکی از آن‌ها است که فقط برای استفاده در کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها مناسب است و به کار بردن آن در خانه گزینه مناسبی نخواهد بود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو

از این رو برای تهیه اسپرسو در خانه باید حتماً یکی از انواع دستگاه‌های خانگی آن را تهیه کنید که همچنین روش تهیه قهوه اسپرسو توسط هر یک از ان‌ها متفاوت است.

انواع روش‌های تهیه قهوه اسپرسو چیست؟

مهمترین انواع روش‌های تهیه قهوه اسپرسو در خانه را می‌توان روش‌هایی از قبیل زیر شرح داد:

  • تهیه اسپرسو با دستگاه خانگی
  • تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه کپسولی
  • تهیه قهوه اسپرسو روی گاز
  • تهیه قهوه اسپرسو فوری

طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی با دستگاه

دستگاه‌های خانگی که برای تهیه اسپرسو به کار ‌می‌روند با برند‌های گوناگون و مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند که هر کسی می‌تواند بر حسب میل و بودجه خود یکی از مدل‌های دستگاه اسپرسوساز خانگی را تهیه کند.

دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی به صورت تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک هستند که با استفاده از انرژی برق کار می‌کنند و نحوه تهیه قهوه توسط آن‌ها بسیار آسان است.

علاوه بر آن ابزاری تحت عنوان موکاپات نیز به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک ابزار دستی است و بدون نیاز به برق کار می‌کند.

برای تهیه قهوه اسپرسو با هر یک از دستگاه‌های خانگی برقی، باید پودر قهوه اسپرسو را داخل هد گروپ پرتافیلر قرار داد و سپس آن را با ابزار مخصوص کمی فشرده کرد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی با دستگاه

سپس پرتافیلر را باید بر روی دستگاه نصب نمود و دکمه آماده به کار آن را فشرد تا دستگاه برای تهیه قهوه آماده شود.

در این حین باید فنجان مورد نظر را زیر مخزن دستگاه قرار داد و سپس دکمه تهیه قهوه را فشرد تا قهوه اسپرسو دم شده به داخل فنجان ریخته شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه کپسولی

یکی از انواع قهوه ساز که برای تهیه اسپرسو در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه اسپرسوساز کپسولی است. طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی با دستگاه کپسولی بسیار آسان است، زیرا قهوه‌هایی که برای سرو توسط این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت آماده تهیه می‌شوند و حالت پودری ندارند بلکه در بسته‌بندی‌های کپسولی شکل ارائه می‌گردند.

برای تهیه اسپرسو توسط این دستگاه کافی است تا یک عدد کپسول قهوه را داخل دستگاه قرار دهید و سپس دکمه روشن شدن دستگاه را بزنید تا به همین راحتی قهوه اسپرسو تهیه شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه کپسولی

اما باید به این نکته توجه کرد که مخزن آب دستگاه نیز باید پر باشد و فنجان سرو باید در قسمت مورد نظر دستگاه قرار گرفته باشد تا قهوه داخل آن بریزد.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو با قهوه جوش دستی

قهوه جوش دستی ارزان قیمت‌ترین، سبک‌ترین و در دسترس‌ترین ابزاری است که می‌توانید برای سرو اسپرسو از آن استفاده کنید.
اما توجه داشته باشید که قهوه جوش دستی قابل استفاده برای اسپرسو با قهوه جوش مناسب برای قهوه ترک متفاوت است و باید حتماً قهوه جوش دستی اسپرسو را به این منظور تهیه کنید که نام آن موکاپات است و از ظاهر متفاوتی نسبت به قهوه جوش ترک برخوردار است.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با قهوه جوش دستی یا همان موکاپات به این شکل است که ابتدا پودر قهوه را داخل مخزن موکاپات به میزان لازم میریزید و سپس مخزن آب موکاپات را تا قسمتی که علامت‌گذاری شده است پر می‌کنید.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو با قهوه جوش دستی

سپس موکاپات را بر روی شعله ملایم گاز قرار می‌دهید و منتظر می‌مانید تا آب به جوش آید. زمانی که آب داخل موکاپات جوش آمد از مخزن قهوه عبور می‌کند و باعث تولید اسپرسو دم کشیده می‌شود و اسپرسو دم شده به قسمت بالایی دستگاه منتقل می‌شود.

به خاطر داشته باشید که به این منظور باید مرتباً قهوه جوش را چک کنید تا به محض آنکه قهوه دم کشیده شد شعله را خاموش کنید. در غیر این صورت اسپرسو می‌سوزد و مزه و طعم بدی پیدا می‌کند.

طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری

نوع دیگری از قهوه اسپرسو که می‌توانید در خانه آن را به راحتی تهیه کنید، اسپرسو فوری است. قهوه اسپرسو فوری یک نوع پودر قهوه کارخانه‌ای است که طی فرآیند خاصی تهیه می‌شود و نیازی به دم کشیدن ندارد بلکه به راحتی و بدون نیاز به قهوه ساز یا تجهیزات مخصوص قابل تهیه است.

قهوه اسپرسو فوری در واقع به گونه‌ای است که دانه‌های قهوه پیش از آنکه پودر شوند خشک می‌شوند تا بدون نیاز به دم کشیدن قابل تهیه باشند.

طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری

طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری به این شکل است که ابتدا باید یک ساشه تک نفره از قهوه فوری را باز کنید و آن را داخل لیوان سرو مورد نظر بریزید.

سپس باید کمی آب جوش داخل لیوان بریزید تا آن را خوب بهم بزنید تا قهوه و آب جوش به خوبی با هم ترکیب شوند. با انجام این کار و به همین راحتی قهوه مورد نظر شما آماده است و می‌توانید آن را سرو کنید.

از آنجایی که نحوه تهیه این نوع قهوه بسیار آسان است و نیازی به دستگاه و تجهیزات خاص ندارند استقبال خوبی از آن صورت گرفته است زیرا می‌توان از آن در خانه، محیط کار و یا سفر نیز به راحتی استفاده کرد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر

یکی از مکمل‌هایی که می‌توان آن را کنار اسپرسو استفاده کرد شیر است که اهمیت آن در تهیه اسپرسو بسیار زیاد است زیرا نوشیدنی‌های اصیل ایتالیایی که تنوع بسیار زیادی دارند با ترکیب اسپرسو و شیر تهیه می‌شوند و از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های کافی شاپ در سراسر جهان هستند. به همین دلیل یادگیری نحوه تهیه اسپرسو با شیر برای عده زیادی حائز اهمیت است.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر در خانه بسیار آسان است و به راحتی می‌توان این کار را انجام داد. به این منظور کسانی که از انواع دستگاه قهوه ساز استفاده می‌کنند باید ابتدا قهوه را به میزان یک الی دو شات با کمک دستگاه مورد نظر خود دم کنند و سپس مابقی لیوان سرو خود را با شیر داغ یا سرد بر حسب میل خود پر کنند.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر

چنانچه از شیر سرد استفاده شود به این نوشیدنی آیس کافی می‌گویند که طعم بسیار خوبی دارد و باید کمی یخ نیز به آن بیفزایند. اما در صورتی که شیر به شکل داغ مورد استفاده قرار بگیرد بهتر است تا کمی فوم شیر نیز به آن افزوده شود.

لازم به ذکر است که تمامی دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی به جز موکاپات از قابلیت تولید فوم شیر نیز برخوردار هستند و به کمک آن‌ها می‌توان فوم شیر تهیه کرد.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه

طرز تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه بسیار آسان است و همه از عهده آن بر می‌آیند. اسپرسو دوبل به نوعی از قهوه گفته می‌شود که در تولید آن از دو شات یا دو پیمانه پودر قهوه اسپرسو استفاده شده باشد.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه

بنابراین اگر تمایل دارید که این نوع اسپرسو را در خانه تهیه کنید باید به جای یک پیمانه پودر قهوه از دو پیمانه اسپرسو استفاده کنید و هد گروپ دابل اسپرسو را بر روی پرتافیلر دستگاه نصب کنید که سایز بزرگ‌تری دارد و مخصوص اسپرسو دوبل است.

کلام پایانی

طرز تهیه قهوه اسپرسو در خانه را مورد بررسی قرار دادیم تا از نحوه انجام این کار مطلع شوید. چنانچه می‌خواهید هر یک از دستگاه‌های اسپرسو ساز ذکر شده را تهیه کنید و یا به پودر قهوه اسپرسو با کیفیت نیاز دارید از طریق فروشگاه کای کاپ می‌توانید این محصولات را به راحتی و به شکل آنلاین تهیه کنید.

فروشگاه کای کاپ از معتبرترین فروشگاه‌های انلاین در زمینه قهوه و تجهیزات آن است که تنوع محصولات آن بالا است و با بهترین برند‌ها همکاری می‌کند، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی کای کاپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *