وبلاگ

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه به همراه نکات مهم

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه و نکات مهم

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه مطلبی است که این روز‌ها بسیار از سوی کاربران گوگل مورد جست و جو قرار می‌گیرد؛ زیرا امروزه استقبال از قهوه اسپرسو بسیار افزایش یافته است و مردم کشور ما به میزان بیشتری به این نوع قهوه روی آورده‌اند.

همان طور که می‌دانید قهوه انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن قهوه اسپرسو است و این قهوه بسیار غلیظ و تلخ است و میزان غلظت آن در مقایسه با سایر انواع قهوه‌ها بیشتر است.

اسپرسو یک نوع قهوه سنتی و اصیل ایتالیایی است که برای اولین بار در این کشور مورد استفاده قرار گرفت اما رفته رفته در کشور‌های دیگر جهان از آن و سایر انواع نوشیدنی‌هایی که بر پایه اسپرسو هستند نیز استقبال شد.

در حال حاضر اسپرسو و سایر نوشیدنی‌هایی که بر پایه آن تهیه می‌شوند از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هایی هستند که در کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها سرو می‌گردند.

می‌توان گفت طرز تهیه اسپرسو با سایر انواع قهوه‌ها متفاوت است و از این نظر می‌خواهیم به بررسی نحوه تهیه آن با روش‌ها و دستگاه های مختلف بپردازیم؛ پس به این منظور در فروشگاه کای کاپ با ما همراه بمانید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه بسیار آسان است و همه می‌توانند نحوه انجام این کار را بیاموزند تا از این طریق بتوانند اسپرسو را تهیه کنند و از نوشیدن آن در اوقات روزمره خود لذت ببرند.

تنها به این منظور باید توجه داشته باشید برای تهیه قهوه اسپرسو از دستگاه های مختلفی استفاده می‌شود که نحوه کار کردن با هر یک از آن‌ها متفاوت است و عمل‌آوری اسپرسو به واسطه آن‌ها یکسان نخواهد بود.

"</p

با این وجود کسانی که قصد یادگیری طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه را دارند باید ابتدا نوع قهوه ساز خود را مشخص کنند و سپس با روش عمل‌آوری قهوه توسط آن آشنا شوند.

انواع دستگاه قهوه ساز اسپرسو

دستگاه اسپرسو که برای دم کردن این نوع قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد به انواع مختلف ذکر شده در زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  • موکاپات
  • دستگاه اسپرسو ساز خانگی
  • دستگاه اسپرسو ساز صنعتی
  • دستگاه اسپرسو ساز کپسولی

انواع دستگاه قهوه ساز اسپرسو

هر یک از این دستگاه‌ها که برای دم کردن اسپرسو به کار ‌می‌روند با روش متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در بخش‌های بعدی به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه قهوه ساز خانگی

دستگاه قهوه ساز خانگی با برند‌ها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که از این نظر نحوه استفاده از آن با برند‌های مختلف کمی متفاوت است اما در حالت کلی طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه قهوه ساز خانگی به این شکل است که باید قهوه را در داخل هد گروپ پرتافیلر دستگاه به میزان مشخص قرار دهید و سپس آن را به خوبی فشرده کنید و بر روی دستگاه نصب نمایید.

از طرف دیگر مخزن آب دستگاه نیز باید به میزان مورد نیاز آب داشته باشد و اگر آب کافی در آن وجود ندارد باید آن را پر کنید.

سپس دستگاه را روشن کنید و زمانی که نمایشگر دستگاه نشان دهنده آماده بودن دستگاه برای تهیه قهوه بود آنگاه باید لیوان را در قسمت زیرین پرتافیلر قرار دهید و دکمه دستگاه را بزنید تا قهوه تهیه شود و به داخل فنجان انتقال یابد.

"</p

پایه و اصول کار با انواع دستگاه قهوه ساز خانگی و طرز تهیه قهوه اسپرسو خانگی به همین شکل است و اغلب دستگاه‌های خانگی از یک نازل بخار نیز برخوردار هستند که به واسطه آن می‌توان کف شیر تولید کرد و در نوشیدنی‌هایی مانند کاپوچینو را مورد استفاده قرار داد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز

قهوه اسپرسو را می‌توان بر روی گاز نیز تهیه کرد و آن را نوش جان نمود. طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز به این شکل است که باید حتماً قهوه جوش موکاپات را در اختیار داشته باشید و به واسطه آن قهوه را بر روی گاز تهیه کنید.

موکاپات یک قهوه جوش بسیار کوچک و سبک وزن است که مخصوص دم کردن قهوه اسپرسو است و برای تهیه انواع دیگر قهوه به کار نمی‌رود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات به این شکل است که باید مخزن قهوه موکاپات را با قهوه به میزان لازم پر کنید و سپس مخزن آب را نیز تا قسمت علامت‌گذاری شده از آب پر کنید.

سپس باید موکاپات را بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید و منتظر بمانید تا آب داخل مخزن به جوش آید. زمانی که آب داخل موکاپات جوش می‌آید به مخزن قهوه منتقل می‌شود و از داخل آن عبور می‌کند و نتیجه این فرآیند تهیه اسپرسو خواهد بود که می‌توانید آن را سرو کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه کپسولی

یک مدل از انواع دستگاه قهوه ساز که برای تهیه اسپرسو به کار می‌رود دستگاه کپسولی است که معروف‌ترین برند‌های این مدل از قهوه ساز برند دلونگی و نسپرسو هستند.

طرز تهیه اسپرسو با این مدل دستگاه به صورتی است که باید یک کپسول اسپرسو را داخل مخزن مورد نظر دستگاه قرار دهید و سپس دکمه تهیه قهوه را بفشارید تا به همین راحتی اسپرسو شما آماده شود و بتوانید آن را نوش جان کنید.

لازم به ذکر است که دستگاه قهوه ساز کپسولی فقط توسط کپسول قهوه اسپرسو قابل تهیه است و در آن نمی‌توانید از پودر قهوه یا دانه قهوه استفاده کنید.

"</p

علاوه بر آن باید اشاره داشته باشیم که برخی از انواع دستگاه‌ها دارای مخزن شیر و تولید فوم شیر نیز هستند که به این طریق می‌توانید سایر نوشیدنی‌های متکی به اسپرسو را از طریق آن‌ها تهیه کنید.

جدیدترین دستگاه‌های اسپرسوساز کپسولی به شکل تمام اتوماتیک هستند که همه عملیات تهیه قهوه را با فشردن یک دکمه انجام می‌دهند.

طرز تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه

قهوه اسپرسو بدون دستگاه نیز قابل تهیه است و بدون در اختیار داشتن تجهیزات لازم و یا دستگاه‌های گوناگونی که در این زمینه به کار می‌رود نیز می‌توان این نوع قهوه را آماده سرو کرد.

"</p

در این شرایط حتی به موکاپات که کوچک‌ترین و ارزان قیمت‌ترین اسپرسوساز است هم نیازی نخواهد بود. برای آنکه نحوه انجام این کار را بیاموزید باید به بخش بعدی یعنی طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری مراجعه کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری

اسپرسو فوری نوعی اسپرسو است که از دانه‌های خشک شده قهوه عربیکا و روبوستا تهیه می‌شود که این دانه‌ها طی فرآیند خاصی خشک می‌شوند و به پودر قهوه تبدیل می‌شوند تا در نهایت بدون نیاز به دم کشیدن، قابل استفاده باشند.

طرز تهیه اسپرسو فوری بسیار آسان و راحت است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون هیچ تجهیزاتی می‌توانید این نوع قهوه را تهیه و آماده سرو کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو فوری

به این منظور باید در ابتدا قهوه اسپرسو فوری تهیه کنید و سپس یک ساشه از قهوه فوری را داخل لیوان یا فنجان مورد نظر بریزید و مابقی فنجان را با آب جوش پر کنید.

در ادامه مخلوط را خوب بهم بزنید تا اسپرسو و آب جوش ترکیب شود. به همین راحتی اسپرسو فوری شما آماده است و می‌توانید آن را نوش جان کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه

قهوه اسپرسو دوبل به نوعی از اسپرسو گفته می‌شود که برای تهیه آن از دو شات پودر اسپرسو استفاده شود.

به صورت کلی اسپرسو را می‌توان به شکل تک شات یا دو شات استفاده کرد که انواع دو شات آن تحت عنوان قهوه اسپرسو دوبل یا دابل اسپرسو شناخته می‌شود و معمولاً کسانی که به نوشیدن قهوه عادت دارند از این مدل استقبال می‌کنند.

از طرف دیگر قهوه اسپرسو تک شات نیز تحت عنوان سینگل اسپرسو شناخته می‌شود که سبک‌تر است و تأثیرات کمتری بر روی بدن دارد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه به این شکل است که باید دو شات قهوه اسپرسو را داخل پرتافیلر دستگاه قهوه ساز خانگی یا موکاپات بریزید و سپس با روش‌های ذکر شده در فوق آن را عمل‌آورید.

آیا فرنچ پرس برای تهیه قهوه اسپرسو مناسب است؟

فرنچ پرس یک ابزار سبک، ساده و ارزان قیمت است که از آن در جهت تهیه قهوه فرانسه و دمنوش استفاده می‌شود اما امکان به کار بردن این دستگاه برای تهیه قهوه اسپرسو وجود ندارد و نمی‌توان به واسطه آن قهوه اسپرسو را به عمل آورد.

از این جهت کسانی که قصد تهیه این نوع قهوه را داشته باشند باید از دستگاه‌های دیگری که در بخش‌های فوق به آن‌ها اشاره شد برای تهیه اسپرسو استفاده کنند.

آیا فرنچ پرس برای تهیه قهوه اسپرسو مناسب است؟

اما باید اشاره کنیم که فرنچ پرس در تهیه اسپرسو بی‌تأثیر هم نیست زیرا به کمک آن می‌توان به راحتی فوم شیر یا کف شیر تهیه کرد و در نوشیدنی‌هایی که بر پایه اسپرسو هستند مورد استفاده قرار داد.

پس با این وجود از فرنچ پرس فقط برای تهیه کف شیر در جهت تهیه کاپوچینو، کافه لاته، ماکیاتو و… می‌توان بهره برد که همه این نوشیدنی‌ها با اسپرسو در ارتباط هستند.

کلام پایانی

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه کار آسانی است که از عهده هر کسی بر می‌آید در میان انواع دستگاه‌هایی که برای تهیه اسپرسو استفاده می‌شوند فقط نحوه کار کردن با دستگاه صنعتی کمی پیچیده‌تر است و انجام این کار به عهده باریستا خواهد بود.

برای تهیه انواع پودر قهوه اسپرسو به صورت فوری، کپسولی یا کیلویی می‌توانید از فروشگاه کای کاپ به این منظور اقدام کنید و به خرید اسپرسو بپردازید.

کای کاپ ارائه دهنده انواع گونه‌های قهوه، چای و دمنوش است که با کیفیت‌ترین محصولات را به شکل آنلاین در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. برای خرید انواع قهوه می‌توانید به قسمت فروشگاهی کای کاپ مراجعه کنید و همچنین می‌توانید برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان فروشگاه اینترنتی کای کاپ در ارتباط باشید.

قهوه اسپرسو چیست؟

قهوه اسپرسو نوعی قهوه تهیه شده با استفاده از فشار بالا و بدون تخمیر است که با استفاده از دستگاه اسپرسو تهیه می‌شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو چیست و دستگاه اسپرسو چگونه کار می‌کند؟

دستگاه اسپرسو با استفاده از آب گرم و فشار بالا، آب را از طریق قهوه‌ی فشرده شده عبور می‌دهد تا قهوه اسپرسو را تهیه کند.

چگونه قهوه اسپرسو تهیه کنم؟

برای تهیه قهوه اسپرسو، ابتدا قهوه‌ای تازه و خرد شده را در فیلتر دستگاه اسپرسو قرار دهید و سپس فشار مناسب را اعمال کنید تا قهوه استخراج شود. سپس قهوه را در فنجان سرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *