وبلاگ

راهنمایی کامل برای آشنایی با انواع برنج

راهنمایی کامل برای آشنایی با انواع برنج

معرفی انواع برنج

در رابطه با انواع برنج چه می‌دانید؟ آیا با برنج ایرانی یا خارجی آشنا هستید؟ در فروشگاه کای کاپ با ما همراه بمانید تا به بررسی این موضوع بپردازیم و انواع گونه‌های برنج را شرح دهیم.

برنج یکی از اصلی‌ترین دانه‌های گیاهی و خوراکی است که در کشور ما استفاده می‌شود و سرانه مصرف آن در ایران بسیار بالا است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که غذای اصلی ما ایرانی‌ها برنج است و با انواع غذا از آن استفاده می‌کنیم.

معرفی انواع برنج

به همین دلیل تهیه برنج با کیفیت و مرغوب برای مردم عزیز ما بسیار مهم است که به این منظور مطلبی در این زمینه در فروشگاه کای کاپ برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم تا با انواع برنج‌ها آشنا شوید.

انواع برنج چیست؟

با توجه به اینکه برنج در ایران و کشور‌های دیگر کشت می‌شود و مورد پرورش قرار می‌گیرد دو دسته‌بندی مهم آن را برنج ایرانی و برنج خارجی تشکیل می‌دهند که مهد کشت برنج در ایران شهر‌های شمالی کشور هستند زیرا از نظر آب و هوایی شرایط مناسبی برای رشد و پرورش برنج دارند.

انواع برنج چیست؟

به همین دلیل یکی از انواع گونه‌های برنج‌ها را می‌توان از برنج‌های شمالی نام برد که در بخش‌های زیر هر یک از آن‌ها را مفصلاً شرح می‌دهیم:

انواع برنج ایرانی

همانطور که در بخش فوق اشاره شد برای کشت برنج ایرانی باید شرایط آب و هوایی مناسب باشد تا بتوان به پرورش آن پرداخت. زیرا برنج به میزان آب بسیار زیادی برای کشت نیاز دارد و باید در شهر‌هایی که با مشکل کمبود آب مواجه نیستند پرورش داده شود.

از طرف دیگر آب و هوای مرطوب و شرجی برای رشد برنج مناسب است که به همین دلیل مناسب‌ترین شهر‌ها برای کشت برنج خوزستان، نواحی شمالی کشور و دشت مغان هستند.

انواع برنج ایرانی

بر اساس این شهر‌ها برنج ایرانی از قبیل زیر شناخته می‌شود:

 • برنج عنبر بو خوزستان
 • برنج دم سیاه گیلان
 • برنج طارم گیلان
 • برنج دودی دم سیاه گیلان
 • برنج هاشمی دشت مغان

انواع برنج شمال

برنج شمال از مرغوب‌ترین برنج‌های ایرانی است که شهرت و محبوبیت زیادی در کشور دارند و برنج‌های کشت شده در شهر‌های شمالی به سایر شهر‌های کشور عرضه می‌شوند و یا حتی به کشور‌های دیگر نیز صادر می‌گردند. انواع برنج شمال با شرح کامل آن‌ها از قبیل زیر هستند:

برنج هاشمی

برنج هاشمی از دانه‌های بلند و کشیده برخوردار است که بسیار خوش پخت است و از محبوب‌ترین انواع گونه‌های برنج شمالی به حساب می‌آید.

این برنج در تمامی استان‌های شمالی کشور مورد کشت قرار می‌گیرد اما ابتدا فقط در گیلان مورد پرورش قرار می‌گرفت.

برنج دم سیاه گیلان

برنج دم سیاه مربوط به شهر گیلان است که بسیار کشیده و کم عرض است و همچون برنج هاشمی از عطر و طعم بسیار خوبی برخوردار است. برنج دم سیاه به میزان خیلی کمتری در مقایسه با برنچ هاشمی کشت می‌شود و تولید آن در کشور کمتر است.

برنج طارم

شاید با شنیدن نام برنج طارم به این فکر کنید که این برنج در شهر طارم زنجان کشت می‌شود اما باید بگوییم که این چنین نیست.

زیرا برنج طارم در شهر‌های مختلف نواحی شمالی کشور مورد پرورش قرار می‌گیرد و یکی از گونه‌های مرغوب برنج شمال به حساب می‌آید که عطر و طعم خود را از دست نمی‌دهد.

برنج صدری

برنج صدری در شهر گیلان کشت می‌شود و از عطر و طعم خوب برخوردار است که علاوه بر آن به میزان زیادی هم ری می‌کند.

برنج صدری از قدیم در ایران معروف بوده و از محبوب‌ترین برنج‌ها است که ضرب المثلی بر اساس میزان ری کردن آن نیز ساخته شده و در میان مردم استفاده می‌شود. (همچون برنج صدری قد کشیدن) ضرب المثلی است که میان مردم بسیار رایج است و به میزان ری کردن زیاد برنج صدری مربوط می‌شود.

برنج شیرودی

یکی دیگر از انواع برنج شمال به عنوان برنج شیرودی شناخته می‌شود که از قیمت مناسبی برخوردار است اما با وجود آنکه قیمت مناسبی دارد در گروه برنج‌های با کیفیت قرار می‌گیرد.

این موضوع باعث شده تا اغلب مراکزی که برای پرسنل خود غذا تهیه می‌کنند از برنج شیرودی استفاده کنند که هم قادر به بهره بردن از کیفیت زیاد برنج باشند و هم هزینه کمتری در این جهت بپردازند.

برنج فجر

برنج فجر نیز از دیگر گونه‌های برنج با کیفیت شمالی است که توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار استفاده می‌شود. کیفیت این برنج همانند برنج شیرودی است و قیمت مناسبی دارد و از عطر و طعم بسیار خوبی نیز برخوردار است.

برنج نیم دانه

از دیگر انواع برنج ایرانی که در گروه برنج‌های شمالی قرار می‌گیرد باید به برنج نیم دانه اشاره کنیم که به دانه‌های شکسته برنج گفته می‌شود.

برنج نیم دانه تمامی خواص و ویژگی‌های برنج اصلی را دارد اما با این تفاوت که در هنگام پخت دانه‌های آن کشیده و بلند نیستند و زیبایی ظاهری آن به دلیل شکسته بودن دانه‌های برنج کمتر می‌شود.

به همین دلیل معمولاً برای تهیه آش برنج و یا شله زرد از برنج نیم دانه استفاده می‌شود، اما بسیاری از مردم از این برنج در وعده‌های غذایی خود نیز استفاده می‌کنند زیرا قیمت آن مناسب‌تر است.

انواع برنج شمال

انواع برنج خارجی

برنج در کشور‌های دیگر جهان نیز مورد کشت و پرورش قرار می‌گیرد که در کنار تنوع برنج‌های ایرانی که بررسی کردیم باید به شرح و بررسی برنج‌های خارجی نیز بپردازیم که انواع آن‌ها از قبیل زیر خواهند بود:

 • برنج هندی باسماتی
 • برنج هندی ۳۸۶
 • برنج هندی۱۱۲۱
 • برنج هومالی
 • برنج نیم جوش
 • برنج معطر
 • برنج پاکستانی
 • برنج ژاپنی و سوشی

لازم به توضیح است که کشور‌های پرورش دهنده برنج در دنیا تایلند، هند، چین، آفریقا، پاکستان، ژاپن و آمریکا هستند.

انواع برنج خارجی

انواع برنج دانه بلند

مردم کشور ما از طرفداران برنج دانه بلند هستند زیرا این نوع برنج از پخت بسیار خوبی برخوردار است و پس از پخت ظاهری زیبا با دانه‌های کشیده و بلند خواهد داشت که معمولاً شفته نمی‌شود. برنج دانه بلند را می‌توان در گروه‌های زیر دسته‌بندی کرد:

 • برنج دانه بلند معطر: این برنج علاوه بر آن که دانه‌های بلند و کشیده‌ای بعد از پخت دارد از بوی بسیار زیادی برخوردار است و در گروه برنج معطر قرار می‌گیرد.
 • برنج دانه بلند مجلسی: این برنج بسیار خوش پخت است و ظاهر بسیار خوبی بعد از پخت دارد که از این رو آن را برنج دانه بلند مجلسی می‌گویند.
 • برنج دانه بلند درجه یک: یکی دیگر از نمونه‌های برنج را می‌توان برنج دانه بلند درجه یک نام برد که از جمله برنج‌های شمالی ایرانی محسوب می‌شود و از قیمت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر برنج برخوردار است.

انواع برنج هاشمی

در میان انواع نمونه برنج که در بخش‌های فوق به آن‌ها اشاره شد برنج هاشمی انواع گوناگونی دارد و مهمترین انواع آن از قبیل زیر هستند:

 • برنج هاشمی دودی
 • برنج طارم هاشمی

برنج هاشمی دودی به گروهی از برنج‌های هاشمی گفته می‌شود که با آتش زدن تنه‌های چوب در اتاقک‌های مخصوص، طعم دود پیدا می‌کنند. این نوع برنج‌ها به میزان زیادی در میان مردم کشور ما محبوبیت دارند.

از سوی دیگر برنج طارمی هاشمی نیز به گونه‌ای از برنج ایرانی گفته می‌شود که به صورت ترکیبی از برنج طارمی و هاشمی به دست می‌آید.

به عبارت دیگر کشاورزان برای پرورش این برنج دو بذر برنج هاشمی و طارمی را به صورت میکس شده و ترکیبی به کار می‌برند.

بهترین انواع برنج شمال

تمامی برنج‌های شمال که در بخش‌های فوق به آن‌ها اشاره شد از مرغوبیت برخوردار هستند اما در میان آن‌ها برنج هاشمی و برنج صدری از بهترین نوع برنج شمال به حساب می‌آیند که کیفیت آن‌ها در پخت، عطر و طعم بسیار مناسب است و در گروه گران قیمت‌ترین برنج‌های ایرانی قرار داده می‌شوند.

بهترین نوع برنج ایرانی کدام است؟

بهترین نوع برنج ایرانی به گونه صدری اختصاص داده می‌شود و این برنج بهترین گزینه در میان سایر انواع نمونه برنج شناخته می‌شود که طعم و عطر بسیار خوبی دارد و بسیار خوش پخت است.

بهترین نوع برنج ایرانی کدام است؟

لازم به توضیح است که برنج صدری به عنوان بهترین برنج ایرانی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از: برنج دم سیاه، برنج دم قرمز و برنج دم زرد صدری.

مطلب پایانی

انواع برنج را از نوع ایرانی، خارجی، شمالی و از زوایای دیگر بررسی کردیم. در صورتی که می‌خواهید بهترین برنج را تهیه کنید و از طعم و عطر آن لذت ببرید از طریق فروشگاه کای کاپ می‌توانید برای خرید برنج اقدام کنید و به صورت آنلاین بهترین نوع برنج ایرانی را برای خود از شهر‌های مختلف کشور خریداری کنید.

زیرا فروشگاه کای کاپ ارسال برنج به تمامی شهر‌های کشور را دارد و بدون نیاز به آنکه بخواهید عملیات حمل و نقل آن را انجام دهید سفارشات شما را در آدرس مورد نظر به شما تحویل می‌دهد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق تلفن‌های تماس با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *