وبلاگ

دانستنی های خواص دارویی زعفران

خواص دارویی زعفران

آیا می‌دانید خواص دارویی زعفران چیست؟ اگر تا کنون زعفران را به دلیل عطر و طعم آن مصرف می‌کردید، پس بهتر است کمی از وقت خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا با خواص این طلای سرخ نیز آشنا شوید و خاصیت‌های دارویی و درمانی آن را بشناسید.

زعفران یک گیاه سنتی و بومی ایرانی است که در خراسان و برخی دیگر از شهر‌های کشور پرورش داده می‌شود و از آن به عنوان یک ماده خوراکی و به منظور ایجاد عطر و طعم مناسب در غذا بهره گرفته می‌شود که در بسیاری از غذا‌های ایرانی نیز به کار برده می‌شود.

اما اغلب ایرانی‌ها از خواص و فواید زعفران غافل هستند و خصوصیت آن را نمی‌شناسند در حالی که این ماده دارای خواص انکار نشدنی و بسیار زیادی است که مصرف آن می‌تواند در زمینه‌های متفاوتی مناسب واقع شود و به سلامتی مردان و زنان بیفزاید.

خواص دارویی زعفران به صورت عمومی چیست؟

زعفران یک ماده بسیار پر خاصیت است که مهمترین خواص خواص دارویی زعفران از قبیل زیر هستند:

  • جلوگیری از ابتلا به افسردگی
  • کاهش بروز درد در بدن
  • جلوگیری از ریزش مو
  • بهبود وضعیت تنفسی
  • بهبود وضعیت عملکرد قلب
  • بهبود وضعیت سلامت روانی
  • بهبود مشکلات و معضلات پوستی
  • تقویت سیستم گوارشی بدن

خواص دارویی زعفران به صورت عمومی چیست؟

لازم به ذکر است که خواص دارویی زعفران در بسیاری از موارد برای زنان و مردان یکسان نیست بلکه تفاوت‌هایی میان آن‌ها در بهره بردن از خواص زعفران وجود دارد؛ به همین دلیل این موارد را به شکل جداگانه تحت بررسی قرار می‌دهیم.

فواید زعفران برای مردان

مهمترین و اصلی‌ترین فواید زعفران برای مردان از قبیل زیر شناخته می‌شوند:

فواید و خواص دارویی زعفران برای مردان

درمان ناباروری

ناباروری یکی از بیماری‌های شایع در میان آقایان است که عده زیادی از آن رنج می‌برند. اما مطالعات صورت گرفته بر روی زعفران نشان می‌دهد که این ماده خوراکی می‌تواند در درمان ناباروری آقایان تأثیر‌گذار باشد و موجب افزایش تحرک اسپرم و سایز ان‌ها شود و این موضوع می‌تواند ناباروری آقایان را برطرف کند.

به همین دلیل پزشکان طب سنتی به مردانی که قادر به فرزند اوری نیستند توصیه می‌کنند که زعفران را در وعده‌های غذایی خود قرار دهند.

افزایش میل جنسی آقایان

مطالعاتی که بر روی زعفران و خواص آن انجام شده است، نشان می‌دهد که این ماده بر روی افزایش میل جنسی آقایان و مشکلات نعوذ تأثیر می‌گذارد و بر اساس امار به دست آمده تا کنون ۲۰ درصد از اقایانی که مشکل نعوذ داشته‌اند با مصرف این ماده خوراکی بهبود یافته و درمان شده‌اند؛ در حالی که دوره مصرف زعفران توسط آن‌ها تنها به مدت ۱۰ روز بوده است.

کاهش میزان بی‌خوابی

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که میان مردان وجود دارد، بی‌خوابی است که عده زیادی از آقایان به دلیل خستگی زیاد و یا مشغله فکری از آن رنج می‌برند.

در این زمینه نیز تحقیقاتی انجام شده و بر اساس آن مشخص گردیده که خواص دارویی زعفران بر روی بی‌خوابی آقایان مؤثر واقع می‌شود و جلوی بروز آن را می‌گیرد.

خواص دارویی زعفران در کاهش میزان بی‌خوابی

با این وجود آقایانی که با مشکل کم خوابی و بی‌خوابی مواجه هستند با مصرف زعفران می‌توانند شرایط بهتری پیدا کنند و خواب راحت‌تری داشته باشند.

درمان پسوریازیس

پسوریازیس یک نوع بیماری مربوط به سیستم ایمنی بدن است که باعث بروز اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود و بر اساس آن گلبول‌های سفید به رنگدانه‌های پوست حمله می‌کنند و موجب ایجاد لکه‌های سفید بر روی بخش‌های مختلف بدن می‌شوند.

مشکلات عصبی، استرس و اضطراب به میزان زیادی بر روی این بیماری تأثیر می‌گذارد و آن را تشدید می‌کند. این بیماری در بین مردان و زنان به وجود می‌آید اما از آنجایی که سطح استرس در آقایان بالاتر است معمولاً این عزیزان بیشتر به پسوریازیس مبتلا می‌شوند.

یکی از راهکار‌هایی که برای کاهش تأثیرات منفی پسوریازیس تجویز می‌شود، مصرف زعفران است و نوشیدن چای زعفران می‌تواند تأثیرات مثبت و مناسبی بر روی این بیماری بگذارد.

فواید زعفران برای زنان

خواص دارویی زعفران تنها به مردان اختصاص ندارد بلکه برای بانوان نیز فواید بسیار زیادی خواهد داشت. مهمترین فواید زعفران برای زنان را می‌توان مواردی از قبیل زیر در نظر گرفت:

فواید و خواص دارویی زعفران برای زنان

کاهش علائم pms

منظور از pms سندرم پیش از قاعدگی است که بسیاری از بانوان در زمان عادت ماهیانه با آن رو به رو می‌شوند و شرایط نامطلوب و آزار دهنده‌ای پیدا می‌کنند که این علائم معمولاً با درد فیزیکی، مشکلات اعصاب و بی‌حسی بدن و… همراه است.

تحقیقاتی که بر روی خواص دارویی زعفران انجام شده است نشان می‌دهد که این ماده برای کاهش سطح pms بسیار مفید است و بانوانی که پیش از شروع قاعدگی از این مشکلات رنج می‌برند با مصرف زعفران می‌توانند این علائم را کاهش دهند و موجب شروع زودتر عادت ماهیانه خود شوند.

درمان تأخیر بلوغ در دختران

بسیاری از دختران در سنین نوجوانی با بلوغ مشکل دارند و بلوغ و علائم ان‌ها در دختران به تأخیر می‌افتد که این مسأله به عنوان یک مشکل از سوی پزشکان تشخیص داده می‌شود و باید تحت درمان قرار بگیرد.

حال با این وجود یکی از بهترین راهکار‌های درمان تأخیر بلوغ در دختران مصرف زعفران است که یک درمان گیاهی است و هیچ عوارضی را به دنبال نخواهد داشت.

خواص دارویی زعفران برای درمان تأخیر بلوغ در دختران

زعفران با تأثیرات مثبتی که بر روی کم کاری تیروئید و سطح هورمون کورتیزول دارد در درمان این مشکل مؤثرواقع می‌شود و می‌تواند موجب به بلوغ رسیدن دختران شود یا به عبارت دیگر از به تأخیر افتادن بلوغ در ان‌ها جلوگیری کند.

خواص دارویی زعفران در تقویت پوست و مو

رسیدگی به پوست و مو و مراقبت از آن در میان بانوان رایج‌تر از آقایان است و بانوان به میزان بیشتری به تقویت پوست و موی خود اهمیت می‌دهند که یکی از مهمترین خواص دارویی زعفران تقویت پوست و مو است، زیرا این ماده خوراکی حاوی مقادیر زیادی خاصیت آنتی اکسیدان است که وجود آن در بدن برای پوست و مو بسیار مفید است.

جلوگیری از عفونت و سرطان رحم

فواید زعفران برای زنان به جلوگیری از عفونت رحم نیز اختصاص پیدا می‌کند و مقادیر بسیار زیاد آنتی اکسیدان که در زعفران وجود دارند باعث می‌شود تا از ابتلا به عفونت رحم و یا حتی سرطان رحم جلوگیری به عمل‌اید.

خواص دارویی زعفران در جلوگیری از عفونت و سرطان رحم

آنتی اکسیدان‌های موجود در طلای سرخ با رادیکال‌های آزادی که در بدن وجود دارند مبارزه می‌کنند و مانع از گسترش آن‌ها می‌شوند که به همین شکل از بیماری‌های ذکر شده جلوگیری به عمل می‌آورند.

مبارزه با افسردگی

افسردگی یک بیماری روحی و روانی است که در میان خانم‌ها و آقایان اتفاق می‌افتد اما بروز آن در خانم‌ها رایج‌تر است زیرا خانم‌ها به دلیل قاعدگی، زایمان و بارداری بیشتر تحت تأثیر تغییرات خلقی هستند و روحیه ضعیف‌تری دارند. به همین دلیل ابتلا به افسردگی در میان بانوان شایع‌تر است.

اما خوشبختانه یکی از خواص دارویی زعفران مبارزه با افسردگی و جلوگیری از ابتلا به آن است.

زعفران به عنوان یک ماده شادی بخش شناخته می‌شود و از دیرباز این باور وجود داشته که مصرف آن به شادی انسان می‌افزاید و خنده برای او می‌آفریند که امروزه دانشمندان این موضوع را با مسائل علمی به اثبات رسانده‌اند.

خواص زعفران برای اعصاب

خواص زعفران برای اعصاب به وجود مقادیر بسیار زیاد کروسین و سافرانال مربوط می‌شود که این دو ماده نشاط آفرین و ضد افسردگی هستند و بر روی اعصاب تأثیرات مثبت می‌گذارند.

به عبارت دیگر زعفران موجب می‌شود که اعصاب انسان راحت‌تر باشد و آستانه تحمل او در برابر محرک‌ها بالاتر برود.

خواص دارویی زعفران برای اعصاب

لازم به توضیح است که کروسین موجود در طلای سرخ موجب می‌شود تا سطح استرس در بدن کاهش یابد و از طرف دیگر سافرانال به تنظیم وضعیت خواب می‌پردازد که تمامی این موارد دست به دست هم می‌دهند و آرامش برای فرد به ارمغان می‌اورند.

خواص زعفران برای معده

یکی از مهمترین خواص دارویی زعفران درمان مشکلات و بیماری‌های مختلف مربوط به معده و دستگاه گوارش است.

خواص زعفران برای معده اینگونه است که درد و التهابات را کاهش می‌دهد و دلپیچه و نفخ را برطرف می‌کند.
از طرف دیگر درمان زخم معده از مهمترین فواید زعفران شناخته می‌شود که جلوی بروز عفونت و سرطان معده را نیز می‌گیرد.

خواص دارویی زعفران برای لاغری

یکی از محبوب‌ترین خواص دارویی زعفران برای لاغری است. زعفران یک ماده کم‌کننده اشتها و سیر‌کننده است که با مصرف آن اشخاص دچار سیری کاذب می‌شوند و جلوی اشتهای ان‌ها گرفته می‌شود.

در این زمینه تحقیقات زیادی بر روی افراد گوناگون انجام شده و مشخص گردیده که با مصرف این ماده بسیاری از افراد قادر به کاهش وزن ده کیلویی بوده‌اند و به تناسب اندام رسیده‌اند.

خواص دارویی زعفران برای لاغری

علت این موضوع تأثیرات مثبت زعفران بر روی متابولیسم بدن است که موجب افزایش انرژی بدن می‌شود و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل مصرف آن برای لاغری و کاهش وزن نیز مفید واقع می‌گردد.

کلام پایانی

خواص دارویی زعفران را تحت بررسی قرار دادیم و به شما هموطنان عزیز پیشنهاد می‌کنیم که مصرف این طلای سرخ را در وعده‌های غذایی روزانه خود قرار دهید تا از فواید آن بهره‌مند شوید.

خرید زعفران در بهترین برند‌ها را می‌توانید از فروشگاه کای کاپ انجام دهید و با ثبت سفارش به راحتی بسته را درب منزل تحویل بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید زعفران می‌توانید با کارشناسان مجرب فروشگاه اینترنتی اداری آرا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *