وبلاگ

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران یا طلای سرخ جز ادویه‌های لوکس و گران قیمت بوده و تشخیص زعفران اصل از تقلبی همواره یکی از چالش‌هایی است که خریداران این محصول با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

پرورش این گیاه در صنعت کشاورزی یک تجارت با ارزش محسوب می‌شود؛ به همین خاطر سودجویان و کلاهبرداران سعی دارند با فروش زعفران تقلبی پول هنگفتی را به جیب بزنند! ما در این مطلب راهکارهایی را به شما خواهیم گفت که با رعایت آنها هیچگاه فریب این دسته از افراد را نخواهید خورد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تشخیص زعفران اصل از تقلبی کار بسیار پیچیده و دشواری است. بدیهی و روشن است که هیچکس دوست ندارد پس از پرداخت هزینه‌های هنگفت بابت خرید زعفران، در نهایت متوجه شود که سرش کلاه رفته و یک محصول تقلبی را خریداری کرده است.

نگران نباشید ما به شما خواهیم گفت که چگونه از سودجویی فروشندگان متقلب و نامعتبر جلوگیری به عمل آورید. پس تا انتهای این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

اولین و موثرترین گام در تشخیص زعفران اصل از تقلبی، شناخت کامل این محصول از نظر ظاهری است. به طور کلی یک زعفران اصل در قسمت بالایی دارای سرشاخه‌های شیپوری شکل بوده و در قسمت پایینی باریک‌تر خواهد شد؛ ضمن اینکه رنگ زعفران اصل قرمز تند است.

توجه داشته باشید که یک زعفران اصل همواره عطر شیرینی دارد، اما به این معنی نیست که طعم شیرینی داشته باشد! برای تست کار می‌توانید یکی از رشته‌های ظریف زعفران را روی زبان خود قرار دهید، در حالتی که در دهان خود طعم شیرینی را احساس کردید مطمئن شوید که زعفران تقلبی است!

نحوه تشخیص زعفران اصل از تقلبی

از دیگر روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که در ترکیبات زعفران تقلبی، ناخالصی و مواد افزودنی به چشم می‌خورد. برخی از افراد سودجو برای وزن دهی هرچه بیشتر به رشته‌های زعفران، آن را به شکر یا عسل آغشته می‌کنند. فراموش نکنید که زعفران اصل هیچ طعم خاصی نمی‌دهد.

استشمام عطر زعفران نیز یکی دیگر از روش‌های قطعی برای تشخیص تقلبی بودن یا اصل بودن این محصول به شمار می‌رود. عطر زعفران اصل رایحه ای شگفت انگیز و فوق العاده دارد؛ در وصف آن می‌توان گفت ترکیبی از رایحه عسل و یونجه است! توجه داشته باشید که هر چقدر ه‌های زعفران تازه‌تر باشند، عطر و بوی قوی‌تری خواهد داشت.

تاثیر آب سرد در تشخیص زعفران اصل از تقلبی

بله درست شنیده‌اید! اگر شما هم قصد خرید این ادویه شگفت انگیز را دارید از تاثیر آب سرد در تشخیص زعفران اصل از تقلبی غافل نشوید. هنگامی که رشته‌های یک زعفران اصیل با آب ترکیب می‌شود، اگرچه رنگ آب را تغییر می‌دهد اما هنگامی که کلاله ها را از آب خارج کنید، متوجه خواهید شد که دچار تغییر رنگ مشهودی نشده‌اند.

این در حالیست که پس از درآوردن زعفران‌های تقلبی از آب مشاهده خواهید کرد که به رنگ سفید درآمده و ظاهری مثل قبل ندارد؛ دلیل این امر از بین رفتن رنگ‌های خوراکی است که در مرحله تولید، به رشته‌های زعفران تقلبی افزوده شده است.

تاثیر آب سرد در تشخیص زعفران اصل از تقلبی

از دیگر عواملی که به خوبی نشان دهنده تاثیر آب سرد در تشخیص زعفران اصل از تقلبی است، مربوط به سرعت رنگ دهی آن است. رشته‌های زعفران اصیل سرعت رنگ دهی کند‌تری دارند. بنابراین اگر رنگ دهی زعفران به سرعت صورت گرفت شک نکنید که در ساختار آن از رنگ‌های شیمیایی استفاده شده است.

اصلی‌ترین نکته‌ای که پس از ترکیب رشته‌های زعفران با آب وجود دارد، این است که محلول زعفران اصل بسیار شفاف بوده و رنگ آن زرد متمایل به نارنجی است. مشاهده رنگ قرمز تند و یا نارنجی کدر به هیچ وجه نشان خوبی نیست. توجه داشته باشید که مواد شیمیایی که برای رنگ دهی بیشتر به زعفران مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند سلامتی شما را مختل کند.

چند راهکار دیگر برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

در این بخش چند راهکار عمومی دیگر را شرح داده‌ایم که دانستن آنها برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی خالی از لطف نیست. یک زعفران اصل کلاله‌های منحنی شکلی دارد که براق نیستند.

از آنجا که کلاله ذرت شباهت بسیار زیادی به کلاله زعفران دارد لذا ممکن است در فرایند تهیه نوع تقلبی آن را به جای کلاله زعفران بفروشند.

استفاده از کاغذ نیز یک تکنیک دیگر است؛ برای این منظور شما کافیست مقداری از زعفران را روی کاغذ بفشارید؛ در حالتی که روی کاغذ لکه‌های چربی باقی ماند نشان از تقلبی بودن زعفران دارد. زعفران اصل هنگامی که بین کاغذ فشرده شود کاملا له شده و به پودر تبدیل می‌گردد.

چند راهکار دیگر برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

استفاده از محلول جوش شیرین، آب و رشته‌های زعفران یکی دیگر از راهکارهای جالب برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی به شمار می‌رود. اگر زعفران اصل باشد، محلولی زرد رنگ حاصل می‌گردد و در غیر این صورت محلول به رنگ قرمز کمرنگ در می‌آید.

از دیگر نکات عمومی جالبی که در این راستا می‌تواند موثر واقع شود این است که مقدار کمی از زعفران را روی شعله گاز بگیرید؛ در صورتی که رنگ آن به نارنجی یا بنفش تغییر کرد از اصل بودن زعفران مطمئن شوید. اما در حالتی که به رنگ زرد تبدیل شد متاسفانه شما یک زعفران تقلبی در دست دارید! دانستن این نکته نیز می‌تواند مهم باشد که یک زعفران اصل هیچگاه در بنزین حل نخواهد شد. ضمن اینکه افزودن آن به بنزین منجر به تغییر رنگ و ساختار آن نمی‌شود.

شیوه‌های فروش زعفران تقلبی

متاسفانه بسیاری از سودجویان برای اینکه بتوانند محصولات خود را تحت عنوان یک محصول بهینه و اصیل به دست مشتری برسانند، اقدام به انجام روش‌های ناشایست و شیوه‌های فروش زعفران تقلبی می‌کنند.

از جمله این روش‌ها می‌توان به آغشته کردن رشته‌های زعفران اصل به سایر مواد افزودنی از جمله گل رنگ، شکر، شیره، عسل و حتی نمک می‌کنند تا از طریق بالا رفتن وزن آن بتوانند سود کلانی را به چنگ آورند.

عده‌ای دیگر برای افزایش قدرت رنگدهی زعفران به آن رنگ‌های مصنوعی می‌افزایند. در خرید زعفران توصیه مهم ما برای شما این است که حتماً کلاله‌های پودر نشده و سالم را خریداری کنید؛ در این حالت با به کارگیری راهکارهای ذکر شده احتمال خرید زعفران تقلبی به شدت کاهش می‌یابد.

شیوه‌های فروش زعفران تقلبی

از دیگر شیوه‌های فروش زعفران تقلبی می‌توان به محصولی تحت عنوان اسپری زعفران اشاره کرد. از آنجا که محتوای این محصول قابل مشاهده نیست بنابراین در مورد اصل بودن آن به هیچ وجه نمی‌توان اظهار نظر کرد.

در حالت کلی اگر در حین خرید، با زعفرانی برخورد کردید که قیمت آن در مقایسه با سایر انواع این محصول به طرز شگفت انگیز و باورنکردنی ارزان‌تر بود، حتماً در خرید آن شک کنید! اگرچه شیوه‌های فروش زعفران تقلبی با گذشت زمان در حال گسترش است اما شما می‌توانید با ارتقای اطلاعات خود از این فاجعه جلوگیری به عمل آورید.

موارد کاربردی زعفران

اکنون که با اصلی‌ترین روش‌ها و راهکارهای تشخیص زعفران اصلی از تقلبی آشنا شدید، خوب است که موارد کاربردی زعفران را نیز بشناسید. شمار زیادی از مردم برای رفع کم پشتی موی خود، زعفران را مستقیماً استفاده می‌کنند. شاید بتوان گفت که بخش عمده‌ای از کاربرد زعفران به صنعت دارویی و خاصیت‌های درمانی این محصول مربوط می‌گردد.

در بسیاری از کشورها از این ادویه به عنوان دارویی آرامبخش که در درمان درد معده و آسم تاثیرات شگرفی دارد استفاده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که اصلی‌ترین کاربرد زعفران، استفاده از آن به عنوان ادویه‌ای طعم دهنده و رنگ دهنده و به طور کلی یک چاشنی لوکس پرکاربرد در انواع غذاها و هم در دسرهایی مانند حلوا و شله زرد است.

موارد کاربردی زعفران

از دیگر موارد کاربردی زعفران مربوط به صنعت نساجی می‌گردد؛ در این صنعت از زعفران به عنوان یک رنگ دهنده طبیعی برای پارچه استفاده می‌کنند. از آنجا که استفاده از رنگ‌های طبیعی ایمنی و سلامت مصرف کننده را تضمین می‌کند، لذا در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

این طلای قرمز به دلیل ترکیبات منحصر به فرد خود، در صنایع بهداشتی و تولید مواد خوشبو کننده و معطر نیز کاربردهای متنوعی دارد. گاهی نیز به عنوان اسانس، به مواد آرایشی افزوده می‌شود. استفاده از زعفران و ترکیب آن با سایر مواد خوراکی به عنوان یک معجون قوت دهنده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خلاصه هر آنچه که در طول مقاله تشخیص زعفران اصلی از تقلبی آموختیم!

امیدواریم راهکارهای کارآمدی را که در راستای تشخیص زعفران اصلی از تقلبی شرح دادیم برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

مسلماً پس از اینکه مشتری تصمیم به خرید زعفران گرفت، اصلی‌ترین و حساس‌ترین مرحله بعدی انتخاب یک فروشگاه معتبر است؛ با این کار مشتری می‌تواند با اطمینان خاطر محصول مد نظر خود را خریداری کرده بدون اینکه دغدغه گول خوردن توسط فروشندگان نامعتبر را داشته باشد!

حال تصور کنید که برای خرید خود شیوه آنلاین و اینترنتی را برگزیند؛ قطعاً در این حالت ریسک کلاهبرداری فروشندگان بیشتر خواهد بود؛ ضمن اینکه فرایند تشخیص زعفران اصلی از تقلبی نیز عملاً غیر ممکن و نشدنی خواهد بود.

به همین خاطر و در راستای پیشگیری از این امر از شما می‌خواهیم با اندکی صرف وقت بیشتر، وب سایت‌های اینترنتی که اقدام به عرضه محصولات می‌کنند را با یکدیگر مقایسه کنید. با بررسی سابقه یک فروشگاه اینترنتی و طرح چند سوال ساده از مشتریان سابق و خریداران این وب سایت‌ها به سادگی متوجه میزان اعتبار آنها خواهید شد.

خوشبختانه فروشگاه اینترنتی کای کاپ موفق شده است نظر شمار قابل توجهی از افراد و مشتریان سخت پسند را به سمت و سوی خود جلب کند.

ما این موفقیت را مدیون ارائه محصولات اصیل و با کیفیت هستیم. کارشناسان فروش ما به طور جدی از ارائه محصولات غیر اصیل و تقلبی خودداری می‌کنند. در غیر این صورت اعتماد مشتریان ما از بین خواهد رفت که برایمان بسیار گران تمام خواهد شد! برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی کای کاپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *